Audi A4 to samochód klasy średniej (segment D), a Audi A6 to większa limuzyna klasy wyższej (segment E) – jest dłuższa o około 20 cm, przestronniejsza i ma mocniejszą gamę silników. A4 konkuruje z BMW serii 3 i Mercedesem klasy C, A6 – z BMW serii 5 i Mercedesem klasy E. Wybór „Audi A4 czy A6” sprowadza się więc do pytania, ile miejsca i komfortu potrzebujesz i ile chcesz wydać na utrzymanie.
W skrócie
- A4 – segment D, A6 – segment E (klasa wyższa).
- A6 C8 jest o ok. 21 cm dłuższe od A4 B9 i ma o ok. 10 cm większy rozstaw osi – więcej miejsca z tyłu i w bagażniku.
- A6 oferuje mocniejsze silniki (m.in. V6, a w RS6 V8) i lepsze wyciszenie, A4 jest lżejsze i tańsze w eksploatacji.
- Od 2024 roku następcą spalinowego A4 jest Audi A5 (B10), a A6 zachowało swoją nazwę.
Audi A4 i A6 – dwa segmenty, dwie klasy
Audi A4 to model klasy średniej. W ostatniej generacji B9 (2015–2024) był oferowany jako sedan i kombi Avant, a także w odmianie allroad. To auto dla rodziny lub osoby, która dużo jeździ, ale nie potrzebuje limuzyny.
Audi A6 to klasa wyższa – samochód reprezentacyjny, często wybierany do floty menedżerskiej i na długie trasy. Generacja C8 (od 2018 roku) występuje jako sedan, Avant i allroad, a jej usportowione wersje to S6 i RS6 Avant.
Wymiary i przestronność – A4 B9 vs A6 C8
Sedan A4 B9 ma około 4,73–4,76 m długości i 2,82 m rozstawu osi. Sedan A6 C8 mierzy ok. 4,94 m, a jego rozstaw osi to ok. 2,92 m. Te dodatkowe 10 cm między osiami czuć przede wszystkim na tylnej kanapie: w A6 wysocy pasażerowie mają wyraźnie więcej miejsca na kolana.
Bagażnik sedana A4 B9 ma ok. 460 l, a sedana A6 C8 – ok. 530 l (wartości dla wersji bez napędu hybrydowego, który zmniejsza pojemność). W wersjach kombi różnica jest mniejsza, ale nadal na korzyść A6.
Silniki, osiągi i komfort
Gama A4 B9 obejmowała silniki o pojemności od 1,4 do 3,0 l – benzynowe TFSI i wysokoprężne TDI, o mocy od 122 KM w podstawowych wersjach. Najmocniejsze były S4 i RS4 Avant.
A6 C8 startuje z wyższego pułapu: silniki 2.0 i 3.0 V6 (benzynowe, diesle i hybrydy plug-in) o mocy od 163 KM, a RS6 Avant ma 4,0-litrowe V8. W A6 standardem jest też lepsze wyciszenie kabiny i bardziej rozbudowane wyposażenie, a jako opcje pojawiają się m.in. zawieszenie pneumatyczne i skrętna tylna oś. A6 jest jednak cięższe, więc przy podobnym silniku zużyje zwykle nieco więcej paliwa niż A4.
Tabela porównawcza: Audi A4 vs A6
| Cecha | Audi A4 (B9) | Audi A6 (C8) |
|---|---|---|
| Segment | D – klasa średnia | E – klasa wyższa |
| Lata produkcji | 2015–2024 | od 2018 |
| Długość (sedan) | ok. 4,73–4,76 m | ok. 4,94 m |
| Rozstaw osi | ok. 2,82 m | ok. 2,92 m |
| Bagażnik (sedan) | ok. 460 l | ok. 530 l |
| Silniki | 1.4–3.0, od 122 KM | 2.0–4.0, od 163 KM |
| Rywale | BMW serii 3, Mercedes klasy C | BMW serii 5, Mercedes klasy E |
| Koszty eksploatacji | Niższe | Wyższe (większe koła, hamulce, cięższe auto) |
Podane wymiary i pojemności są orientacyjne – dokładne wartości zależą od wersji nadwozia, silnika i roku produkcji.
Audi A4 B8 vs Audi A6 C6 – porównanie na rynku wtórnym
Wśród używanych aut często zestawia się A4 B8 (2007–2015) z A6 C6 (2004–2011), bo obie generacje kosztują dziś podobnie. Proporcje są tu analogiczne: sedan A6 C6 ma ok. 4,92 m długości i bagażnik ok. 546 l, a sedan A4 B8 – ok. 4,70 m i ok. 480 l. Rozstaw osi wynosi odpowiednio 2,84 m i 2,81 m, więc różnica w miejscu z tyłu jest mniejsza niż w nowszych generacjach.
Warto pamiętać, że A6 C6 to konstrukcja starsza o kilka lat. W gamie C6 były silniki od 2.0 TDI po benzynowe V6 i V8 4.2, w A4 B8 – od 1.8 TFSI po 3.2 FSI. Przy zakupie decyduje jednak przede wszystkim stan konkretnego egzemplarza i udokumentowana historia serwisowa, a nie sam model.
Audi A4 czy A6 – co wybrać?
- Wybierz A4, jeśli jeździsz głównie po mieście, parkujesz w ciasnych garażach, przewozisz z tyłu najwyżej dzieci i chcesz niższych kosztów paliwa, opon i serwisu.
- Wybierz A6, jeśli robisz dużo kilometrów w trasie, z tyłu regularnie siedzą dorośli, potrzebujesz większego bagażnika albo zależy ci na wyciszeniu i prestiżu.
- Kupujesz nowe auto? Nowego A4 w salonie już nie znajdziesz – w 2024 roku zastąpiło je Audi A5 (generacja B10), oferowane jako liftback i Avant. Nowe A6 (C9) zadebiutowało w 2025 roku i – po zmianie decyzji Audi co do nazewnictwa – zachowało dotychczasową nazwę. Elektryczna odmiana to A6 e-tron.
- Kupujesz używane? Porównuj konkretne egzemplarze: A4 młodszego rocznika bywa rozsądniejszym wyborem niż starsze A6 w podobnej cenie, bo naprawy auta klasy wyższej są droższe.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym się różni Audi A4 od A6?
A4 to auto klasy średniej (segment D), a A6 – klasy wyższej (segment E). A6 jest dłuższe o około 20 cm, ma większy rozstaw osi i bagażnik, mocniejsze silniki i lepsze wyciszenie, ale jest droższe w zakupie i utrzymaniu.
Audi A4 czy A6 – które jest tańsze w utrzymaniu?
Z reguły A4. Jest lżejsze, ma mniejsze koła i hamulce oraz słabsze silniki, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i tańsze części. Ostateczny koszt zależy jednak od konkretnej wersji silnikowej i stanu auta.
Czy Audi A6 jest dużo większe od A4?
W generacjach B9 i C8 sedan A6 jest dłuższy o ok. 21 cm, a rozstaw osi ma większy o ok. 10 cm. Najbardziej odczuwalne jest to na tylnej kanapie i w bagażniku.
Audi A4 B8 czy A6 C6 – co lepsze?
A6 C6 oferuje więcej miejsca i większy bagażnik (ok. 546 l w sedanie wobec ok. 480 l w A4 B8), ale jest starszą konstrukcją. A4 B8 będzie zwykle młodsze i tańsze w naprawach. Wybór warto oprzeć na stanie technicznym i historii serwisowej egzemplarza.
Czy Audi nadal produkuje model A4?
Spalinowe A4 generacji B9 zastąpiło w 2024 roku Audi A5 (B10). To w praktyce następca A4 w tej samej klasie, konkurujący z BMW serii 3 i Mercedesem klasy C.





